Waloryzacja w partnerstwie publiczno-prywatnym
Waloryzacja w projektach PPP była jednym z tematów omawianych w lutowym Monitorze Zamówień Publicznych. Podzieliliśmy się tam naszymi doświadczeniami w zakresie zmian wynagrodzenia w umowach w sprawie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Waloryzacja wynagrodzenia a PZP
Znaczna część umów PPP jest zawierana przy zastosowaniu przepisów prawa zamówień publicznych
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. przepisem art. 7 ust. 3a Ustawy PPP, do umów o partnerstwie publiczno-prywatnym nie stosuje się m.in. przepisów art. 436 pkt 4 oraz art. 439 nowego PZP.
Przepisy te nakładają obowiązek wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. Dotyczy to wszystkich umów na roboty budowlane lub usługi zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Pierwsza wersja nowego PZP, przed dużą nowelizacją z końca 2020 roku, nie wyłączała zastosowania tych przepisów do umów o PPP.
Dlaczego budziło to wątpliwości
Wynagrodzenie partnera prywatnego może być skonstruowane w różny sposób. Mogą to być cykliczne płatności ze stony publicznej, przez przychody z eksploatacji przedmiotu partnerstwa, aż do rozwiązań mieszanych. W formule tzw. opłaty za dostępność, do której zastosowanie mają przepisy PZP, wynagrodzenie dzieli się na 3 zasadnicze części:
- opłata za nakłady inwestycyjne
- opłata za utrzymanie
- opłata za finansowanie
Opłata za finansowanie może być zmienna w czasie, podobnie jak opłata za utrzymanie. Natomiast opłata za nakłady inwestycyjne nie jest indeksowana. W większości przypadków to partner prywatny ponosi ryzyko zmiany cen czy kosztów związanych z wykonywaną inwestycją.
Waloryzacja wynagrodzenia w nowych projektach PPP
Rzutem na taśmę, ustawodawca zdecydował pod koniec 2020 r. o wyłączeniu zastosowania m.in. art. 436 pkt 4 i 439 nowego PZP do umów PPP zawieranych zgodnie z przepisami PZP. Zrobił to wprowadzając ustawę w ustawie z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw
Obecnie, w przypadku postępowań wszczętych od dnia 1 stycznia 2021 roku, to strony ustalają zasady waloryzacji wynagrodzenia w toku dialogu lub negocjacji. Nie muszą jednak one odnosić się do obowiązków wskazanych w przepisach PZP.
Więcej o waloryzacji w PPP
O tym, jak wygląda zmiana wynagrodzenia w umowach PPP przeczytacie Państwo w opublikowanym materiale. Artykuł dostępny jest w wersji papierowej Monitora oraz w wersji elektronicznej: https://www.monitor-zamowien.pl/artykul/waloryzacja-w-ppp
Szkolenia z PPP
Chętnie przybliżymy Państwu tematy związane z PPP na dedykowanych szkoleniach: https://turcus.pl/szkolenia/szkolenia-na-zamowienie/