Opinia UZP o zmianie umowy w wyniku wojny w Ukrainie
Urząd Zamówień Publicznych pochylił się nad palącym problemem w praktyce zamawiających i wykonawców: czy można dokonać zmiany umowy w związku z obecną sytuacją kryzysową?
UZP potwierdza, że “konflikt zbrojny w Ukrainie, jego zasięg oraz transgraniczne, gospodarcze skutki, zakwalifikować można jako zewnętrzne zjawisko, którego nie można było przewidzieć, pomimo zachowania należytej staranności“.
W związku z tym, można powołać się na art. 455 ust. 1 pkt 4 PZP w razie wniosku wykonawcy opartego np. o wzrost cen materiałów, kosztów pracowniczych i dostępności pracowników, czy ograniczenie dostępności materiałów i zerwanie łańcuchów dostaw.
Można też skorzystać z tego przepisu, jeśli w umowie nie były przewidziane klauzule waloryzacyjne (wynikające z art. 439 PZP) albo przeglądowe (na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 PZP). Żadna taka zmiana nie może modyfikować ogólnego charakteru umowy, a wzrost ceny spowodowany każdą kolejną zmianą umowy nie może przekroczyć 50% wartości pierwotnej umowy.
Czy umowę można zmienić dowolnie?
Okazuje się że nie – trzeba ocenić wpływ zmienionych okoliczności na realizację umowy. “Zamawiający w każdym przypadku musi ocenić, czy zaistnienie nieprzewidywalnej sytuacji rzeczywiście wpływa na proces realizacji umowy w taki sposób, iż konieczna jest jej zmiana“.
Jak do tego podejść?
- ze strony wykonawcy – jak sformułować wniosek o zmianę i uzasadnić wpływ okoliczności na wnioskowaną zmianę?
- ze strony zamawiającego – jak taki wniosek rozpatrzyć i jak uzasadnić podjętą decyzję o zmianie?
Materiał UZP jest dostępny tutaj.